Záhadné rádiové signály z kosmu dráždí astronomy
Astronomové jsou zvyklí řešit záhady vesmíru. Ale slova o mimozemšťanech od nich často neslýcháme. V případě záhadných rádiových signálů nechávají prozatím na stole i tuto možnost. Je to ale spíše rozcvička pro naši představivost, dodávají.
Nevysvětlitelné rádiové „poryvy“ poprvé zaznamenali vědci v australské observatoři Parkes v roce 2007. Duncan Lorimer a jeho kolegové se domnívali, že tyto silné rádiové signály nemají původ v naší galaxii. Nicméně stejný teleskop zaznamenal i jiné, podobné jevy, které byly nepochybně bližšího původu. „Tyto jevy vyvolaly pochybnost, zda nejde v případě původní detekce o chybu s velmi přízemním vysvětlením,“ řekl pro NPR Lorimer.
Nicméně vědci byli přesvědčeni, že se nemýlili a že nejde o technickou chybu. Lorimer a jeho tým publikovali práci v prestižním časopise Science (plný text dostupný po registraci, abstrakt volně) a vyvolali debatu o tom, co záhadné rádiové výbuchy mohlo způsobit.
Čtyřiašedesátimetrový rádiový teleskop zachytil podobné, ale slabší signály i v roce 2012. Ale teprve až objevení srovnatelného jevu portorickou observatoří Arecibo bylo jasným signálem, že nejde o náhodu nebo chybnou elektroniku.
„Naše výsledky jsou důležité, protože vylučují jakékoli pochybnosti o tom, že jde o signály kosmického původu,“ říká Victoria Kaspiová, profesorka astrofyziky z kanadské McGillovy Univerzity. „Signály vykazují všechny známky toho, že pocházejí z místa mimo naši galaxii. A to je skutečně vzrušující pomyšlení.“
Své výsledky publikoval mezinárodní tým vědců (do kterého patří kromě tří desítek dalších i Kaspiová) ve věděckém časopise The Astrophysical Journal tento měsíc. Signál, který zaznamenali, měl trojnásobnou intenzitu oproti maximu očekávaného galaktického záření, což podle vědců opět ukazuje na původ mimo naší galaxii.
„Další vědecké práce o těchto detekovaných signálech lze ve vědeckých časopisech očekávat v příštích měsících,“ uvedl pro NPR Lorimer. „Dokonce se v odborné literatuře diskutuje o možnosti, že se jedná o signály mimozemských civilizací.“
Jde samozřejmě jen o jednu z hypotéz. Vychází z toho, že „kdyby byly tyto záblesky způsobeny přirozeným jevem, zaznamenali bychom také gamma záření, které by s těmito signály korelovalo,“ píše tým astronomů v práci publikované v Science (dostupné na Arxive). Protože zatím takové „vedlejší efekty“ nebyly zaznamenány, spekulují vědci, že jedním z vysvětlení by mohla být i mimozemská civilizace, která se snaží vysílat silné rádiové signály přímo k Zemi.
Jiný tým se domnívá, že signály mohou pocházet z nedaleké hvězdy. Jdou tak proti předpokladu, že je zdroj až miliardy světelných let vzdálený. Nevylučují ale, že jejich hypotéza může být vysvětlena shodou náhod.
James Cordes, astronom z Cornellovy University, se domnívá, že vysvětlení nebude vyžadovat mimozemšťany. Bude ale neméně zajímavé. „Bude to ale vyžadovat čas. Nevidíme (našimi měřícími přístroji) zdaleka celou oblohu, jen její maličký výsek. Ale na druhou stranu máme těch dat méně a tak si můžeme dovolit analyzovat je podrobněji. A protože nevíme, co je původem záblesků, naše fantazie se zatím nemusí omezovat.“
Zdroj: https://technet.idnes.cz