Severní magnetický pól
Zemský severní magnetický pól se stále pohybuje a opatrně se přibližuje k Sibiři. Jeho pohyb se v posledních zhruba pěti letech značně zpomalil, přitom na počátku tohoto tisíciletí přitom dosáhla rychlost pohybu magnetického pólu od Severní Ameriky směrem na Sibiř svých maximálních hodnot v celé historii pozorování.
Podle odborných výpočtů se v období od roku 1600 do počátku 90. let 20. století posouval severní magnetický pól Země ročně o 10 až 15 kilometrů směrem k Rusku. Na počátku roku 2000 se tento proces zrychlil na 55 kilometrů za rok, ale nyní se opět zpomalil na přibližně 25 kilometrů za rok. Po celá staletí se přitom magnetický pól pohyboval podél severního kanadského pobřeží. Až v 90. letech se dostal do Severního ledového oceánu a poté zrychlil a zamířil k oblastem Sibiře.
Nově zjištěná data pocházejí z úprav Světového magnetického modelu (WMM), který vytvořila britská služba BGS ve spolupráci s americkým Národním úřadem pro oceány a atmosféru (NOAA). Model předpovídá umístění pólu v daném okamžiku. Samotný konkrétní nový model má být zveřejněn v prosinci.
Takzvané přepólování Země, zmatené kompasy i ptáci, stejně jako třeba pravidelná polární záře nad Prahou by ale podle vědců neměly být minimálně ještě několik staletí aktuální. Co se týká výše uvedeného Světového magnetického modelu, na kterém vědci pracují, ten je podle Browna zabudován v podstatě do jakékoli technologie, od chytrých telefonů po auta a letadla. Přispívá též do systémů GPS a využívá se např. i k navigaci vojenských ponorek v arktických vodách.