Pokusy o vysvětlení UFO
Vzhledem k mimořádnému zájmu sdělovacích prostředků byly vládami všech zainteresovaných států (především USA) ustanoveny různé komise a výbory které měly vnést jasno do otázky původu nevysvětlených fenoménů UFO.
Patrně největším z těchto projektů byl Projekt Blue Book, který pod patronací a finančního zabezpečení vlády USA v letech 1952 – 1970 prozkoumal více než 10 000 hlášení o výskytu UFO na území USA. Výsledkem této velmi obsáhlé odborné studie bylo konstatování, že ve více než 90 % případů lze hlášená pozorování zcela racionálně vysvětlit přírodními jevy a úkazy. Přesto však zbývá přibližně 3 % hlášení, pro která nebylo uspokojivé vysvětlení nalezeno a zůstávají dodnes záhadou.
V 90. letech byla provedena ve Francii rozsáhlá studie pracovní skupiny COMETA, která analyzovala data sbíraná již od 50. letech po současnost. Výsledkem bylo, že v roce 1999 byla vydána Zpráva COMETA. Zpráva konstatovala, že přibližně 5% ze studovaných UFO případů, byly naprosto nevysvětlitelné. Jako nejlepším vysvětlením pro tyto případy byla zvolena mimozemská hypotéza.
Při podrobnějším studiu hlášení o pozorování UFO se setkáváme s často se opakujícími příčinami vzniku pozorovaného jevu. Jsou to především:
Přirozená vysvětlení
- pozorování letadel zvláště při startu nebo přistávání, vzducholodí nebo meteorologických balonů v neobvyklém nasvícení nebo pozorované pod zvláštním úhlem
- pozorování raket, družic často v okamžiku jejich zániku v atmosféře
- atmosférické jevy jako neobvyklý tvar mraků, sluneční a měsíční hallo, polární záře, krystalky ledu ve vysokých vrstvách atmosféry a mnohé další
- astronomická tělesa – Měsíc, planety (hlavně Venuše), hvězdy…
- kulový blesk
- hořící bahenní plyny
- pád meteoru
- světla reflektorů nebo laserových efektů odražená mraky, vzdálený ohňostroj…
- hejna tažných ptáků
- halucinace
- úmyslné falešné hlášení s cílem finančního zisku, vlastního zviditelnění nebo i duševní poruchy
- fotomontáže či vytváření falešných důkazů
- malý objekt blízko objektivu působící jako velký v pozadí (hmyz, pták, prachové částečky, nečistota na objektivu aj.)
- malý objekt ve sluneční koróně působící jako velký v pozadí (hmyz, ochmýřená semena aj.)
- chyba na fotografickém materiálu
- chyba při vyvolávání
- chyba při elektronickém zpracování
- neúmyslná dvojitá expozice
Pokud se však nějaké výše uvedené vysvětlení nenalezne, nabízejí se následující vysvětlení:
Spekulativní vysvětlení
- zkoušky vysoce utajovaných letadel založených na nově vyvinutých technologiích nebo nových principech pohonu (teorie spiknutí).
- dosud neobjevený, resp. (oficiální či neoficiální vědou) nedostatečně prokázaný přírodní úkaz
- návštěvy kosmických lodí (resp. přistávacích modulů těchto lodí) cizích vesmírných civilizací
- návštěvy lidí z budoucnosti, schopných cestovat v čase (např. prostřednictvím tech. zařízení připomínajícího létající zařízení nebo plnícího i funkci létajícího zařízení)
- návštěvy pozemšťanů, kteří však žijí mimo pozornost naší civilizace (např. v paralelním prostoru, vyšším prostoru, v extrémním prostředí - např. pod zemí), kteří jsou případně příslušníky alternativní civilizace.