Mímánsá

02.08.2014 11:46

Mímánsá, v dévanágarí मीमांसा, znamená v češtině zkoumání, výzkum nebo podrobná úvaha. Také známé s přívlastky púrva-mímánsá (předcházející zkoumání), karma mímánsá (zkoumání činnosti), uttara-mímánsá (pozdější zkoumání) nebo brahma mímánsá (zkoumání brahma).

Mímánsá je způsob zkoumání véd založený na dvojznačnosti a je přesně opačný oproti způsobu jednoznačnosti, kterým se zabývá védánta. Karma mímánsá se zabývá podrobným studiem činnosti, neboť činnost tvoří základ existence a evoluce jedince. Tento systém indické filosofické školy rozděluje sanhity (čtyři prvotní védy - rgvéd, sámavéd, jadžurvéd a atharvavéd) na tyto části: 

1. obětní liturgické texty (karma-kanda) mantry a bráhmany

2. filosofická pojednání (džňána-kanda) v upanišadách

 

Za zakladatele této školy je považován mudrc Džaimini, jehož dílo Púrva-mímánsá-sútry pochází z doby 300 až 100 př. n. l. Hlavní hledání karma-mímánsy je zaměřeno na činnost, která bude spontánně v souladu s dharmou. Džaimini ustanovuje věčnou povahu slova logickým argumentem, odstraňuje všechny pochyby o správné interpretaci a dokazuje, že slova véd, třebaže jde o impulzy božství, nejsou nesmyslné poznámky či rytmy. Protože považoval védy za konečnou autoritu, vymyslel Džaimini analytickou metodu rozboru védského textu:

 

Obětní a liturgické texty

(karma-kanda)

  1. vidhi (příkazy)
  2. mantry (klíčová slova)
  3. námadhéja (podstatná jména)
  4. nišédha (zákazy)
  5. arthaváda (vysvětlení)

Džaimini dokazuje, že podstatná jména nejsou soběstačná a že vyžadují sloveso, aby sdělila cíl řeči. Slovesa uvádějí element činnosti, který Džaimini klasifikuje podle toho, zda je jejich vliv projevený nebo neprojevený. Činnosti s převážně projevenými následky se nazývají hlavní a činnosti s převážně neprojevenými následky se nazývají druhotné.

 

Filosofická pojednání

(džňána-kanda)

  • sanhity
  1. rik - verše shromážděné ve skupině a vyznačující se metrickým uspořádáním
  2. sáma - verše zpívané na závěr
  3. jadžus - mantry v próze
    1. niganda - vyslovovány nahlas
    2. upamšu - vyslovovány potichu
  • bráhmany - v karma-mímánse je zmíněno deset způsobů analyzování brahma
  1. hétu - motiv
  2. nirvačana - vysvětlení či vyjádření
  3. ninda - zneuznání
  4. prašana - chvála
  5. samšaja - pochyba
  6. vidhi - nařízení
  7. pararíja - činnost jedince
  8. purakalpa - minulé události
  9. vjádharana kalpana - smysl podle kontextu
  10. upamána - srovnání