Kryoterapie – léčba chladem
Kryoterapie je metoda, při které je lidský organismus vystaven velmi nízkým teplotám (až -150°C). Celá terapie trvá několik málo minut a přináší celou řadu pozitivních výsledků. Ač máme chlad spojen spíše s pocity diskomfortu, krátkodobé působení mrazivých teplot nám může pomoci i s chronickým onemocněním a navodit pocity euforie.
O působení chladu věděli své už ve starém Egyptě nebo třeba slavný antický lékař Hippokratés. Pro nás může být známější priessnitzova metoda založená na léčebných účincích studené vody. Ovšem významnější využívání mrazu jako takového je zaznamenáno až na přelomu 20. století. Za zakladatele se pokládá japonský lékař Toshiro Yamauchi, který zkoumal působení teplot až do – 170°C.
Nízkou teplotu při kryoterapii většinou zajišťuje kapalný dusík, který je po chemické stránce stejný jako dusík plynný. Je známý jako chladící medium v oblasti lékařské a biologické (uchování vzorků tkání apod.). Tento způsob chlazení je bezpečný a díky působení suchého chladu se nemusíte obávat omrzlin. Celou proceduru je možné obohatit o následnou pohybovou aktivitu (např.: rotoped), při které dochází k intenzivní látkové výměně a uvolňování volných radikálů.
Způsoby aplikace
Kryokomora – předkomora (až -60°C), následná hlavní komora (-150°C) – celé tělo
kryosauna – válcová kabina se suchým vzduchem (-150°C) – celé tělo kromě hlavy
kryolipolýza – lokální zmrazení podkožního tuku (-10°C)
Lokální - rehabilitační (gely, spreje, proudění studeného vzduchu, ledové koupele, kryosáčky)- působí analgeticky a chirurgická, která pomáhá při odstraňování poškozené a přerostlé tkáně = kryodestrukce při teplotě 89°C – kapalný oxid dusný ve spreji – rány se hojí bez komplikací
Celková – příznivě působí na celý organismus – při teplotě - 110°C až - 150°C - doba působení cca 3 min (kryosauna, kryokomora)
Pozitivní působení celkové kryoterapie:
-
klouby, svaly, revmatická onemocnění
-
ovlivňuje vyrážky a celulitidu
-
omlazení, zpomalení procesu stárnutí
-
vhodné na astma a dýchací obtíže
-
zlepšuje úzkostné stavy, migrény
-
ideální pro boj s nadváhou
-
podpůrný prostředek při depresivních stavech a nespavosti
-
vyplavování „hormonů štěstí“
-
osvěžení a povzbuzení
-
úprava metabolických procesů
-
posílení imunity
-
ideální pro sportovce (stimulace, rehabilitace po přetížení či úrazech)
Celková kryoterapie není vhodná pro ty, co mají:
-
alergii na chlad
-
velmi vysoký krevní tlak
-
klaustrofobii
-
akutní a závažná onemocnění (srdeční a oběhové, zhoubné nádory apod.)
-
rehabilitační stav po infarktu