Indické posvátné řeky získaly stejná práva jako lidé
Indický soud přiznal posvátným řekám Ganga a Jamuna stejná práva, jaká mají lidé. Pokud bude někdo tyto řeky znečišťovat či jinak poškozovat, bude moci být souzen tak, jako kdyby způsobil újmu člověku.
V březnu 2017 získala právní status živé osoby novozélandská řeka Whanganui, kterou uctívá původní maorské obyvatelstvo. Soud v indickém státě Uttarákhand, který o udělení lidských práv tokům Ganga a Jamuna rozhodl, právě na příklad novozélandské řeky poukázal.
Soud uvedl, že řeky Ganga a Jamuna a jejich přítoky "jsou prohlášeny za právnické osoby se všemi odpovídajícími právy, povinnostmi a odpovědností".
Pokud někdo řeky znečistí, bude moci být souzen, jako kdyby způsobil újmu člověku.Řeky Ganga a Jamuna, které považuje za posvátné téměř miliarda Indů, dostaly na základě soudního verdiktu rovněž tři opatrovníky zodpovědné za jejich ochranu a ochranu jejich přítoků.
Případ se dostal k soudu po stížnostech některých indických představitelů, podle nichž vláda státu Uttarákhand a sousedního státu Uttarpradéš nespolupracují s federální vládou při zřizování orgánu, jenž bude pověřen dohledem nad ochranou řeky Ganga.
Ekologičtí aktivisté upozorňují na to, že mnoho řek po celé Indii je čím dál více znečištěných. Navzdory zákonům na ochranu životního prostředí do spousty řek volně proudí odpadní vody z továren, městské splašky či pesticidy z polí.
Jamuna je přítok Gangy a po chemické úpravě je zdrojem pitné vody pro 19 milionů obyvatel indické metropole Dillí.