Hodnocení proroctví svatého Malachiáše
Proroctví o papežích, někdy nazývané Proroctví o posledním papeži (latinsky Prophetia Sancti Malachiae Archiepiscopi, de Summis Pontificibus, doslova Proroctví svatého arcibiskupa Malachiáše o nejvyšších kněžích) je řada 112 krátkých a nejasných výroků v latině, které údajně předpovídají osudy katolických papežů (spolu s několika vzdoropapeži), počínaje Celestýnem II. (zvoleným do úřadu r. 1143), konče papežem označeným jako „Petr Římský“ – Petrus Romanus, jehož pontifikát bude údajně předcházet zničení města Říma. Poprvé je v roce 1595 vydal benediktinský mnich Arnold Wion (či Wyon), který proroctví připsal svatému Malachiáši, arcibiskupovi z Armaghu z 12. století.
Vzhledem k přesnému popisu papežů až do roku 1590 a nejasnosti u papežů následujících historici usuzují, že údajné středověké proroctví je podvrh, který vznikl krátce před vydáním. Jako falešné proroctví odmítli i někteří katoličtí teologové.
Proroctví bylo poprvé vydáno roku 1595 Ardnoldem Wionem, benediktinským historikem, jako část jeho knihy Lignum Vitæ (Strom života). Wion připisoval tento seznam sv. Malachiášovi (vlastním jménem Maelmhaedhoc O’Morgair, 1095–1148). Podle něho roku 1139 Malachiáš navštívil v Římě papeže Inocence II. Za svého pobytu v Římě měl Malachiáš údajně vidění budoucích papežů, které zaznamenal ve formě prorockých výroků. Tento rukopis byl prý pak uložen v římském archívu, kde údajně ležel zapomenut až do svého znovuobjevení kolem roku 1590.
Na druhé straně ale v Malachiášově životopise od Bernarda z Clairvaux není o proroctví zmínka a není ani zmíněno nikde jinde před vydáním roku 1595. Odborníci, včetně posledních vydání Catholic Encyclopedia, proto proroctví považují za podvrh z konce 16. století.
Navazuje na článek ZDE