Ebola se v říjnu rozletí Evropou - omezte lety
Pokud svět radikálně neomezí letecké spojení mezi západní Afrikou a zbytkem světa, velmi pravděpodobně vznikne ve Francii během měsíce nové ohnisko eboly. Zjistili to odborníci z bostonské univerzity. Rozšíření nákazy je podle nich pravděpodobné také ve Velké Británii.
Pravděpodobnost, s jakou ebola do konce října pronikne do Francie, určili epidemiologové z americké Northeastern University na 75 procent. Matematický model, který odborníci sestavili, přisuzuje druhé nejvyšší riziko rozšíření eboly Spojeným státům. Tam už se nemoc skutečně objevila.
Běžnou leteckou linkou ji do USA na konci září zanesl Thomas Duncan, který se nakazil v Libérii. Než skončil v péči lékařů, přišel do kontaktu s 80 lidmi. A právě s takovým způsobem rozšíření nemoci počítají i vědci.
Matematický model pracuje s počtem pasažérů, kteří každý týden cestují mezi ebolou sužovanými zeměmi a zbytkem světa. V nejohroženějších zemích jde o tisíce cestujících týdně.
Výsledky modelu, který vyšel v září v odborném časopisu PLoS, rychle zastarávají. Jeho autoři se proto rozhodli aktuální data publikovat na stránkách laboratoře. Pondělní graf ukazuje, že zhruba padesátiprocentní riziko rozšíření eboly hrozí Velké Británii. Vyšší než ve zbytku Evropy je také v Belgii a Německu.
Šíření eboly by podle odborníků výrazně zpomalilo, kdyby úřady leteckou dopravu mezi západem Afriky a zbytkem světa omezily. Pokud by z Libérie, Nigérie nebo Sierry Leone mohl odletět jen každý pátý pasažér, pravděpodobnost, že ve Francii vznikne ohnisko šíření nákazy, by klesla na pouhých 25 procent a nadále stoupala jen pomalu.
Španělsku sice model příliš velkou pravděpodobnost rozšíření eboly nepřisoudili, přesto se však právě tam v pondělí potvrdil první přenos nákazy v Evropě. Ebolou trpí zdravotní sestra, která v madridské nemocnici ošetřovala nakaženého misionáře Manuela Garcíu Viejoa (více se dočtete zde).
Místní list El País v úterý napsal, že kvůli podezření na přenos nákazy poslaly úřady do izolace tři lidi. V karanténě je manžel nemocné zdravotnice, její kolegyně a jeden Nigerijec. Pět desítek lidí, kteří s nakaženou sestrou přišli do styku, zůstává pod lékařským dohledem.
Další případy nákazy ebolou v Evropě jsou podle Světové zdravotnické organizace (WHO) takřka nevyhnutelné a je s nimi třeba počítat. „Zavlečení nemoci do Evropy a podobné události, jako se teď dějí ve Španělsku, nás nejspíš čekají i v budoucnu,“ řekla agentuře Reuters evropská ředitelka organizace Zsuzsanna Jakabová.
„Z našeho pohledu je ovšem nejdůležitější, že zejména západ Evropy je na boj s virovými krvácivými horečkami, a to včetně eboly, připravený nejlépe na světe,“ vzkázala Jakabová z Kodaně. Riziko, že na starém kontinentu propukne epidemie, je podle ní nízké.
Aby se mohla ebola mezi lidmi rychle šířit, potřebuje vhodné klimatické podmínky. V Nigérii, Libérii nebo Sieře Leone je o poznání tepleji než v Evropě nebo Severní Americe, navíc se blíží zima. Případné rozšíření nákazy by proto nemělo vést k rozsáhlé epidemii, která zmítá západní Afrikou. Jelikož se ebola přenáší kontaktem s tělesnými tekutinami nakaženého člověka, účinnou prevencí proti rozšíření nákazy jsou běžné hygienické návyky, které většina byvatel vyspělého světa považuje za zcela přirozené.
„Podobné viry hemoragických horeček se už dostaly do Evropy v minulosti opakovaně, ale nikdy to nemělo charakter takto masivní epidemie. Byla to vždycky otázka několika málo jedinců,“ řekl před časem iDNES.cz přední český epidemiolog Roman Prymula
Zdroj: https://zpravy.idnes.cz/ebola-muze-byt-v-evrope-do-konce-rijna-dwh-/zahranicni.aspx?c=A141007_155620_zahranicni_mlb