Bhagavadgítá X-1 - Majestát absolutního
KAPITOLA DESATA
Majestat Absolutniho
SLOKA 1
sri-bhagavan uvaca
bhuya eva maha-baho srnu me paramam vacah
yat te 'ham priyamanaya vaksyami hita-kamyaya
sri-bhagavan uvaca - Krsna, Nejvyssi Osobnost Bozstvi, pravil; bhuyah - znovu; eva - zajiste; maha-baho - o valecniku mocnych pazi; srnu - vyslechni jen; me - Me; paramam - nejvyssi; vacah - pouceni; yat - to, co; te - tobe; aham - Ja; priyamanaya - jsi Mi drahy; vaksyami - rikam; hita-kamyaya - k tvemu prospechu.
Vzneseny pravil: O Ardzuno, valecniku mocnych pazi, naslouchej dale. Jsi Muj drahy pritel, a proto ti k tvemu prospechu sdelim jeste uplnejsi poznani, nez ktere jsem doposud vysvetlil.
VYKLAD: Parasara Muni vysvetluje slovo Bhagavan takto: ,,Kdo ma vsechny vznesene vlastnosti - kdo je nejsilnejsi, nejslavnejsi, nejbohatsi, nejucenejsi, nejkrasnejsi a dokaze si nejvice odrikat, je Bhagavan neboli Nejvyssi Osobnost Bozstvi.`` Kdyz byl Krsna na Zemi, ukazal techto sest vlastnosti. Proto vsichni mudrci, jako napriklad Parasara Muni, prijali Krsnu jako Nejvyssi Osobnost Bozstvi. A nyni sdeluje Krsna Ardzunovi duverne poznani o sve vznesenosti a svych cinnostech. Na zacatku sedme kapitoly Krsna vysvetlil sve ruzne energie a jejich vliv. V teto kapitole vyklada Ardzunovi o svych vznesenych atributech. V predesle kapitole jasne vysvetlil sve ruzne energie, aby dal zaklad k oddanosti s pevnym presvedcenim. V teto kapitole znovu objasni sve ruzne projevy a vlastnosti.
Cim vice clovek slysi vypravet o Nejvyssim Bohu, tim vice je odhodlan oddane Mu slouzit. Meli bychom o Nem naslouchat jen ve spolecnosti oddanych, nebot tim se obohati nase oddana sluzba. Pouze ti, kdo doopravdy usiluji o uvedomovani si Krsny, se mohou zucastnit prednasek a rozhovoru ve spolecnosti oddanych. Ostatni se takovych prednasek zucastnit nemohou. Krsna jasne rika Ardzunovi, ze Ardzuna ma pristup k tomuto uceni, protoze je Jeho mily pritel, a ze toto uceni mu bude ku prospechu.
SLOKA 2
ne me viduh sura-ganah prabhavam na maharsayah
aham adir hi devanam maharsinam ca sarvasah
na - nikdy; me - Muj; viduh - znaji; sura-ganah - polobozi; prabhavam - bohatstvi, puvod; na - nikdy; maha-rsayah - velci mudrci; aham - Ja jsem; adih - puvod; hi - zajiste; devanam - polobohu; maha-rsinam - velkych mudrcu; ca - take; sarvasah - v kazdem ohledu.
Ani davy polobohu, ani velci mudrci neznaji Muj puvod nebo Me vlastnosti; vzdyt i oni maji v kazdem ohledu svuj puvod ve Mne.
VYKLAD: V Brahma-sanhite je vylozeno, ze Sri Krsna je Nejvyssi Pan. Nikdo Ho neprevysi a je pricinou vsech pricin. Krsna zde osobne tvrdi, ze je puvodcem polobohu a mudrcu. Ani polobozi, ani mudrci nemohou pochopit Krsnu, Jeho jmeno nebo Jeho osobnost; co bychom potom mohli ocekavat od takzvanych ucencu teto ubohe planety? Nikdo nemuze pochopit, proc Nejvyssi Buh prichazi na Zemi jako obycejna lidska bytost a kona uzasne neobvykle cinnosti. Proto si musime uvedomit, ze akademicke vzdelani neni kvalifikaci nutnou k pochopeni Krsny. Dokonce i polobozi a mudrci se pokusili pochopit Krsnu mentalni spekulaci, ale neuspeli. Ve Srimad Bhagavatamu se jasne rika, ze ani velci polobozi nemohou pochopit Nejvyssi Osobnost Bozstvi. Mohou spekulovat tak dalece, jak jim to dovoli jejich nedokonale smysly, ale mohou dojit jen k mylnemu zaveru, ze Buh je neco neosobniho, neco, co neni projeveno tremi kvalitami hmotne prirody. Mohou take dojit k jinym nespravnym zaverum, ale v kazdem pripade je nemozne pochopit Krsnu mentalni spekulaci.
Tem, kteri chteji poznat Absolutni Pravdu, Sri Krsna neprimo rika: ,,Jsem zde pritomen jako Nejvyssi Osobnost Bozstvi. Ja jsem Nejvyssi.`` To by mel kazdy vedet. To, ze nemuzeme porozumet byti nepochopitelneho Boha, nemeni nic na skutecnosti, ze opravdu existuje. Muzeme ale pochopit Krsnu, ktery je vecny, plny blazenosti a poznani, jednoduse studiem Jeho slov v Bhagavadgite a Srimad Bhagavatamu. Ti, kteri se nachazeji v nizsi energii Pana, mohou dospet k nazoru, ze Buh je nejaka vladnouci sila nebo neosobni brahma, ale Nejvyssi Osobnost Bozstvi nemuzeme vnimat, dokud se nenachazime na transcendentalni urovni.
Ponevadz vetsina lidi nemuze pochopit, kdo Krsna ve skutecnosti je, Krsna sestupuje ze sve bezpricinne milosti, aby prokazal laskavost spekulantum, kteri si pres vsechny Jeho neobvykle cinnosti mysli, ze neosobni brahma je Nejvyssi, cimz dokazuji, ze jsou znecisteni hmotnou energii. Pouze oddani, kteri se Nejvyssimu Panu uplne odevzdali, mohou diky Jeho milosti pochopit, ze Nejvyssi je Krsna. Panovi oddani se nezajimaji o neosobni brahma. Jejich vira a oddanost zpusobi, ze se okamzite odevzdaji Krsnovi a diky Jeho bezpricinne milosti Ho pochopi. Nikdo jiny Ho pochopit nemuze. Velci mudrci se tedy shoduji na tom, jaky je rozdil mezi dusi a Nejvyssim a ze lide by meli uctivat pouze Nejvyssiho.
SLOKA 3
yo mam ajam anadim ca vetti loka-mahesvaram
asammudhah sa martyesu sarva-papaih pramucyate
yah - kdo; mam - Me; ajam - nezrozeny; anadim - bez pocatku; ca - take; vetti - zna; loka - planety; maha-isvaram - nejvyssi mistr; asammudhah - neoklaman; sah - on; martyesu - mezi smrtelniky; sarva-papaih - od vsech nasledku za hrisne cinnosti; pramucyate - osvobozen.
Pouze ten, kdo Me zna jako nezrozeneho, bez pocatku a jako svrchovaneho Pana vsech svetu, nepodleha iluzi a je prost vsech nasledku hrichu.
VYKLAD: Jak jiz bylo receno ve tretim versi sedme kapitoly, manusyanam sahasresu kascid yatati siddhaye: osoby, snazici se povysit k duchovnimu uskutecneni, nejsou obycejni lide. Stoji nad miliony a miliony beznych lidi, kteri nemaji poneti o duchovnim uskutecneni. Z tech, kteri se skutecne snazi poznat svou duchovni identitu, je duchovne vyspely ten, kdo vi, ze Krsna je vlastnikem vseho a ze je nezrozeny Nejvyssi Osobni Buh. Pouze na teto urovni, kdy clovek dokonale poznal Krsnuv majestat, muze byt uplne osvobozen od vsech nasledku za hrisna jednani.
Krsna je zde popsan slovem aja, coz znamena nezrozeny. V druhe kapitole byly slovem aja oznaceny take zive bytosti, ale Krsna se od nich lisi. Lisi se od zivych bytosti, ktere se rodi a umiraji vzhledem k hmotnym poutum. Podminene duse meni sva tela, ale Jeho telo se nemeni. I kdyz Krsna prijde na tento hmotny svet, nenarodi se, a proto se ve ctvrte kapitole rika, ze diky sve vnitrni energii nepodleha nadvlade nizsi hmotne energie, nybrz zustava vzdy ve vyssi energii.
Slova vetti-loka-mahesvaram v tomto versi naznacuji, ze Krsna je nejvyssi majitel hvezdnych soustav vesmiru. Existoval pred stvorenim a od sveho hmotneho stvoreni se lisi. Vsichni polobozi v hmotnem svete byli stvoreni, ale pokud se tyka Krsny, rika se, ze stvoren nebyl. Proto se Krsna lisi i od tak velkych polobohu, jako je Brahma nebo Siva. Jelikoz je stvoritelem dokonce i Brahmy a Sivy a vsech ostatnich polobohu, je Nejvyssi Osobou vsech planet.
Sri Krsna se tedy lisi od vseho, co bylo stvoreno, a kdo Ho takto zna, bude ihned osvobozen od vsech nasledku za hrisna jednani. Clovek musi zanechat hrisnych cinnosti, aby mohl pochopit Nejvyssiho Pana, ktery nemuze byt pochopen zadnym jinym zpusobem nez oddanou sluzbou, jak je potvrzeno v Bhagavadgite.
Nesmime povazovat Krsnu za obycejneho cloveka. Jak jiz bylo drive receno, pouze posetili lide Ho mohou pokladat za cloveka. Stejna vec se tu vysvetluje jinym zpusobem. Clovek, ktery neni hloupy a je natolik inteligentni, aby pochopil pravou podstatu Boha, je vzdy prost vsech nasledku za hrisnou cinnost.
Je-li Devaki Krsnova matka, jak je tedy mozne, ze Krsna je nezrozeny? To je vysvetleno ve Srimad Bhagavatamu. Kdyz se Sri Krsna zjevil pred Devaki a Vasudevou, nenarodil se jako obycejne dite. Zjevil se ve sve puvodni podobe a pak se promenil v obycejne detatko.
Vse, co se deje pod Krsnovym vedenim, je transcendentalni a nemuze byt znecisteno hmotnymi nasledky, ktere mohou byt bud dobre, nebo zle. Myslet si, ze v hmotnem svete existuji dobre a spatne veci, je take vice mene mentalni vymysl, protoze v hmotnem svete neexistuje nic dobreho. Vse je zde nepriznive, protoze samotna povaha hmotneho sveta je neprizniva. Skutecne stesti zavisi pouze na cinnostech pro poteseni Krsny v duchu sluzby s plnou oddanosti.
Chceme-li, abychom byli stastni, musime jednat pod vedenim Nejvyssiho Pana, ktere muzeme najit v autoritativnich spisech, jako je Srimad Bhagavatam a Bhagavadgita, nebo ho muzeme obdrzet od praveho duchovniho mistra. Ponevadz duchovni ucitel je predstavitelem Nejvyssiho Pana, jeho pokyny jsou stejne jako pokyny Nejvyssiho. Duchovni ucitel, svetci a pisma hlasaji stejnou cestu a navzajem si neodporuji. Na rozdil od dobrych a zlych cinu hmotneho sveta nemaji ciny pod takovym vedenim zadne hmotne nasledky. Transcendentalni postoj oddaneho pri vykonavani cinu je skutecne odrikani a to se nazyva sannjasa. Jak bylo receno v prvnim versi seste kapitoly Bhagavadgity, ten, kdo jedna z povinnosti na prikaz Nejvyssiho Pana a kdo nevyhledava ovoce svych jednani (anasritah karma-phalam), si skutecne odrika. Kdo kona skutky pod vedenim Nejvyssiho Pana, je opravdovy sannjasin a jogin, a nikoliv ten, kdo se za sannjasina nebo jogina pouze vydava.
SLOKA 4 - 5
buddhir jnanam asammohah ksama satyam damah samah
sukham duhkham bhavo 'bhavo bhayam cabhayam eva caahimsa samata tustis tapo danam yaso 'yasah
bhavanti bhava bhutanam matta eva prthag-vidhah
buddhih - inteligence; jnanam - poznani; asammohah - bez pochybnosti; ksama - schopnost odpoustet; satyam - pravdivost; damah - ovladani smyslu; samah - ovladani mysli; sukham - stesti; duhkham - zarmutek; bhavah - zrozeni; abhavah - smrt; bhayam - strach; ca - take; abhayam - nebojacnost; eva - take; ca - a; ahimsa - nenasili; samata - vyrovnanost; tustih - uspokojeni; tapah - pokani; danam - dobrocinnost; yasah - slava; ayasah - potupa; bhavanti - bude; bhavah - povahy; bhutanam - zivych bytosti; mattah - ode Mne; eva - zajiste; prthak-vidhah - ruzne upravene.
Inteligence, poznani, odpoutani od pochybnosti a iluze, schopnost odpoustet, pravdivost, ovladani smyslu, ovladani mysli, stesti, zarmutek, zrozeni, smrt, strach, nebojacnost, nenasili, vyrovnanost, uspokojeni, pokani, stedrost, pocta i potupa - vsechny tyto ruzne vlastnosti zivych bytosti jsem stvoril Ja.
VYKLAD: Vsechny dobre i zle vlastnosti zivych bytosti, ktere jsou zde vyjmenovany, pochazeji od Krsny.
Buddhi - inteligence je schopnost analyzovat veci ze spravneho hlediska.
Jnanam - poznani znamena pochopit, co je duchovni a co je hmotne. Bezne vedomosti, ktere muzeme ziskat na vysoke skole, se vztahuji jen na hmotu, avsak takove vedomosti zde nejsou uznavany jako poznani. Poznani znamena, ze vime, jaky je rozdil mezi duchovnim a hmotnym. V modernim vzdelani, ktere se zajima jen o hmotne predmety a telesne potreby, zadne poznani o duchovnich vecech neexistuje. Proto je akademicke vzdelani neuplne.
Asammoha - pochybnosti a iluze se muzeme zbavit, jestlize se doopravdy pokusime pochopit transcendentalni filozofii. Pomalu, ale jiste se clovek zbavi zmatenosti. Nic vsak nesmime prijimat slepe, nybrz opatrne a s pozornosti.
Ksama - schopnost odpoustet se musi rozvijet. Musime se vzdy snazit byt snasenlivi a omluvit male prestupky druhych.
Satyam - pravdivost znamena, ze fakta se maji predkladat tak, jak jsou, tedy bez prekrucovani, aby prospela ostatnim. Obecne je zvykem rikat pravdu pouze tehdy, kdyz to druheho potesi. To vsak neni pravdomluvnost. Pravda se musi rici primo a jasne, aby druzi pochopili, jaka je skutecnost. Je-li nekdo zlodej a jsou-li pred nim lide varovani, je to pravda, a i kdyz je pravda nekdy trpka, nesmime ji zamlcovat. Pravdivost vyzaduje, aby se predkladala skutecna fakta, coz je druhym jen ku prospechu. Takova je definice pravdivosti.
Dama - sebeovladani znamena, ze smyslu se nema pouzivat ke zbytecnym smyslovym pozitkum. Neni zakazano uspokojit nutne potreby smyslu, ale zbytecny smyslovy pozitek skodi duchovnimu pokroku. Proto bychom nemeli smysly pouzivat zbytecne. Prave tak se mysl nema oddavat zbytecnym myslenkam. Toto stadium se nazyva sama. Nikdo by nemel travit svuj cas premyslenim, jak vydelavat penize. To je zneuzivani schopnosti myslet. Mysli bychom meli pouzivat, abychom porozumeli hlavni potrebe lidske bytosti a toto by melo byt podano autoritativne. Schopnost myslet se ma rozvijet ve spolecnosti osob znalych pisem, svetcu, duchovnich mistru a tech, jejichz schopnost myslet je vysoce vyvinuta.
Sukham - radost nebo stesti se ma hledat ve vecech, ktere prospivaji rozvoji duchovniho vedomi a tesi Krsnu. To, co neni prospesne rozvoji uvedomovani si Krsny, je to, co zpusobuje bidu nebo bolest (duhkham). Vse, co prospiva uvedomovani si Krsny, se ma prijimat, a co neprospiva, se ma zavrhnout.
Bhava - zrozeni se vztahuje na telo. Pro dusi neexistuje zrozeni nebo smrt, o cemz se diskutuje na zacatku Bhagavadgity. Zrozeni a smrt poukazuje na nase vteleni v hmotnem svete.
Bhayam - strach povstava ze starosti o budoucnost. Avsak ten, kdo si je vedom Krsny, nema strach, nebot si svymi ciny zajistuje navrat do duchovniho sveta, zpatky domu, zpatky k Bohu. Proto je jeho budoucnost velice jasna. Ostatni vsak nevedi, co je ceka, nevedi ani, jaky bude jejich pristi zivot, a proto jsou neustale znepokojeni. Nejlepsim vychodiskem, jak se zbavit uzkosti, je poznat Krsnu a neustale na Neho myslet. Tak se zbavime vsech starosti. Ve Srimad Bhagavatamu (11.2.37) se pise bhayam dvitiyabhini-vesatah syat: pricinou strachu je nase pohrouzeni v iluzorni energii. Ale ti, kdo se z iluzorni energie vysvobodili a jsou presvedceni, ze nejsou hmotna tela, nybrz duchovni zlomky Nejvyssiho Pana, a proto Mu oddane slouzi, se nemaji ceho bat. Strach se vyskytuje u lidi, kteri si nejsou vedomi Krsny. Nebojacni (abhayam) jsou pouze ti, kdo si uvedomuji Krsnu.
Ahimsa - nenasili znamena, ze clovek nema udelat nic, co by zpusobilo jinym potize, neprijemnosti nebo zmatek. Hmotne plany, ktere rozvijeji a slibuji mnozi politici, sociologove, filantropove a jini, nedavaji zadne dobre vysledky, nebot tito lide nemaji zadnou transcendentalni proziravost, nevedi, co spolecnosti skutecne prospiva. Nenasili znamena, ze lide maji byt vychovavani takovym zpusobem, aby plne vyuzili lidskeho tela. Lidske telo je urceno k duchovnimu uskutecneni a kazde hnuti nebo spolek, ktere nepodporuje tento cil, se dopousti nasili na lidskem tele. To, co napomaha budoucimu duchovnimu stesti, se nazyva nenasili.
Samata - vyrovnanost poukazuje na stav, kdy je clovek prost ulpivani a nelibosti. Mit neco prilis rad, nebo citit k necemu velky odpor neni dobre. Hmotny svet musime prijimat bez lasky a odporu. Vse, co prospiva uvedomovani si Krsny, se ma prijmout, a co neprospiva, se ma zavrhnout. To se nazyva vyrovnanost. Clovek vedomy si Krsny nema, co by zavrhl nebo prijal, pokud se to netyka oddane sluzby Krsnovi.
Tusti - uspokojeni znamena, ze clovek by nemel shromazdovat hmotne veci zbytecnou cinnosti. Ma byt spokojen s tim, ceho se mu dostane Bozi milosti. Tomu se rika spokojenost.
Tapas znamena pokani nebo sebekazen. Ve Vedach je mnoho pravidel a zasad tykajicich se tapasji. Pise se tam napriklad, ze clovek ma vstavat casne rano a vykoupat se. Nekdy je velmi tezke vstavat brzy rano, ale kazda neprijemnost, ktere se clovek podrobi, se nazyva pokani. Existuji take prikazy tykajici se pustu v urcitych dnech v mesici. Nekdy se nam nechce drzet pust, ale jsme-li odhodlani delat pokroky v duchovni vede, v uvedomovani si Krsny, musime se podrobit doporucovanym telesnym obtizim. Naproti tomu by se ale nemel drzet pust zbytecne nebo v rozporu s vedskymi predpisy. Nikdo by nemel drzet pust za nejakym politickym ucelem, nebot takove jednani nalezi podle Bhagavadgity kvalite nevedomosti a cinnosti vykonane v kvalite nevedomosti nebo vasne nevedou k duchovnimu rozvoji. Vsechno, co se vykonava v kvalite dobra, prospiva k pokroku a pust, provadeny podle vedskych predpisu, obohacuje cloveka o duchovni znalosti.
Pokud se tyka dobrocinnosti (danam), kazdy by mel venovat polovinu sveho prijmu na dobry ucel, jako jsou napriklad cinnosti, v jejichz stredu stoji Krsna. Takove cinnosti vsak nejsou pouze dobre - jsou nejlepsi. Sri Krsna je dobry a cinnosti urcene pro Jeho poteseni jsou take dobre. Proto by mela byt vsechna dobrocinnost urcena lidem, kteri oddane slouzi Krsnovi. Ve vedske literature se rika, ze dary se maji davat brahmanum. Tento vedsky zvyk se doposud do jiste miry dodrzuje. Pravidlem tedy je, ze milodary se maji davat brahmanum. Proc? Protoze zasvetili svuj zivot kultivaci duchovniho poznani. O brahmanovi se predpoklada, ze venuje veskery svuj cas tomu, aby poznal Brahma. Brahma janatiti brahmanah: Ten, kdo zna Brahma, se nazyva brahmana. Brahmani musi byt obdarovavani, protoze se zabyvaji jen vyssi duchovni sluzbou a nemaji cas, aby si vydelavali na zivobyti. Ve Vedach se take pise, ze almuzna se ma davat sannjasinum neboli tem, kteri se zrekli svetskeho zivota. Sannjasi chodi zebrat od domu k domu ne kvuli penezum, ale za misijnimi ucely, aby probudil hospodare z nevedomeho materialistickeho spanku. Povinnosti sannjasina je chodit ode dveri ke dverim jako zebrak, aby probudil hospodare k duchovnimu zivotu, nebot zapomneli, ze smyslem zivota je slouzit Krsnovi. Ve vedskych pismech se pise, ze clovek se musi probudit a snazit se dosahnout nejvyssich duchovnich cilu v lidske podobe. Sannjasini rozsiruji toto poznani, a proto se dary maji davat jim a brahmanum, a nikoliv na nejake vrtosive ucely.
Yasas znamena slava. Podle Sri Caitanji Mahaprabhua je slavny ten, kdo je znamy jako velky oddany. To je prava slava. Proslavil-li se nekdo jako velky oddany Krsny, pak je doopravdy slavny. Ten, kdo neni slavny jako oddany, ve skutecnosti slavny neni.
Vsechny tyto vlastnosti se vyskytuji v celem vesmiru, jak v lidske spolecnosti, tak i ve spolecnosti polobohu. Na jinych planetach existuje take zivot v lidske podobe a tyto vlastnosti jsou i tam. Krsna stvoril vsechny dobre vlastnosti pro ty, kteri chteji rozvijet sve duchovni vedomi o Krsnovi, ale zalezi na nas, zdali je ve svem nitru rozvineme. Nejvyssi Pan zaridi, aby clovek, ktery je zapojen v Jeho oddane sluzbe, ziskal vsechny dobre vlastnosti.
Od Krsny pochazi vsechno, dobre i zle. V hmotnem svete se nemuze objevit nic, co neni v Krsnovi. To je skutecne poznani. I kdyz vime, ze veci maji ruzne hodnoty a funkce, musime si uvedomit, ze vsechny pochazeji od Krsny.
SLOKA 6
maharsayah sapta purve catvaro manavas tatha
mad-bhava manasa jata yesam loka imah prajah
maha-rsayah - velci mudrci; sapta - sedm; purve - pred; catvarah - ctyri; manavah - Manuove; tatha - take; mat-bhavah - zrozeni ze Mne; manasah - z mysli; jatah - zrozeni; yesam - z nich; loke - na svete; imah - to vse; prajah - pokoleni.
Krome ctyr svetcu ze Mne povstalo, zrozeno z Me mysli, sedm velkych mudrcu a Manuove (praotci lidstva), a z nich pochazeji vsechny zive bytosti obyvajici ruzne planety.
VYKLAD: Sri Krsna zde podava genealogicky prehled zalidneni vesmiru. Brahma je prapuvodni bytost a narodil se z energie Nejvyssiho Pana, znameho jako Hiranjagarbha. Z Brahmy pochazeji ctyri svetci jmenem Sanaka, Sananda, Sanatana a Sanat Kumarove, sedm velkych mudrcu a ctrnact Manuu. Tito velci svetci jsou znami jako praotci vsech zivych bytosti v celem vesmiru. Existuje nespocetne mnoho vesmiru a v kazdem z nich je nespocetne mnozstvi planet. Na kazde planete existuji ruzne zivocisne druhy, ktere jsou zrozeny z techto petadvaceti patriarchu. Brahma konal pokani tisic nebeskych let pred tim, nez diky Krsnove milosti pochopil, jak tvorit. Potom z Brahmy vysel Sanaka, Sanandana, Sanatana a Sanat Kumarove, pak Rudra a sedm mudrcu. Tak byli vsichni brahmani a ksatrijove stvoreni energii Nejvyssi Osobnosti Bozstvi. Brahma je znam jako praotec (pitamaha) a Krsna je v jedenacte kapitole Bhagavadgity (11.39) nazyvan prapitamaha, otec praotce.
SLOKA 7
etam vibhutim yogam ca mama yo vetti tattvatah
so 'vikalpena yogena yujyate natra samsayah
etam - to vsechno; vibhutim - majestat; yogam - mystickou silu; ca - take; mama - Muj; yah - ten, kdo; vetti - zna; tattvatah - pravdive; sah - ten; avikalpena - bez odchyleni; yogena - v oddane sluzbe; yujyate - je zamestnan; na - nikdy; atra - zde; samsayah - pochyby.
Kdo opravdu zna Muj majestat a mystickou moc, zapoji se do ryzi oddane sluzby. O tom neni pochyb.
VYKLAD: Vrcholem duchovni dokonalosti je poznat Nejvyssi Osobnost Bozstvi. Neni-li clovek pevne presvedcen o vznesenosti Nejvyssiho Pana, nemuze se zapojit do oddane sluzby. Lide vetsinou vedi, ze Buh je velky, avsak nevedi, jak velky opravdu je. Zde je to objasneno. Zna-li clovek skutecne majestat Boha, okamzite se Mu odevzda a zapoji se do Jeho oddane sluzby. Tomu, kdo zna mohutnost Nejvyssiho, nezbyva nic jineho, nez se Mu odevzdat. Toto prave poznani muzeme ziskat z vypraveni ve Srimad Bhagavatamu, Bhagavadgite a podobne literature.
Ve sprave tohoto vesmiru jsou mnozi polobozi rozmisteni na planetarnich soustavach a nejvyssi z nich jsou Brahma, Siva, ctyri Kumarove a dalsi patriarchove. Vsechny praotce celeho vesmiru stvoril Krsna, Nejvyssi Osobnost Bozstvi. Sri Krsna je puvodnim praotcem vsech praotcu.
To je nekolik vznesenych atributu Nejvyssiho Pana. Je-li o nich clovek pevne presvedcen, prijme Krsnu s pevnou virou a bez pochybnosti se zapoji do oddane sluzby. Vsechny tyto vedomosti jsou nutne ke zvyseni naseho zajmu s laskou a oddanosti slouzit Bohu. Nemeli bychom opomijet poznani Krsnovy velikosti, nebot dokonale poznani Jeho slavy nam pomuze ustalit se v uprimne oddane sluzbe.
SLOKA 8
aham sarvasya prabhavo mattah sarvam pravartate
iti matva bhajante mam budha bhava-samanvitah
aham - Ja; sarvasya - vseho; prabhavah - zdrojem stvoreni; mattah - ode Mne; sarvam - vsechno; pravartate - pochazi; iti - toto; matva - vedouce; bhajante - stanou se oddanymi; mam - Mi; budhah - uceni; bhava-samanvitah - s velkou pozornosti.
Jsem zdrojem vsech duchovnich i hmotnych svetu. Vsechno pochazi ze Mne. Moudri, kteri to dokonale vedi, Mi oddane slouzi a uctivaji Mne z celeho srdce.
VYKLAD: Ucenec, ktery dokonale prostudoval Vedy, ktery ziskal poznani od autorit, jako je Sri Caitanja Mahaprabhu, a vi, jak toto uceni prakticky uplatnit, muze pochopit, ze Krsna je puvodce vseho v duchovnim i hmotnem svete. Protoze to zna dokonale, odhodlane s laskou a oddanosti slouzi Nejvyssimu Panu. Zadni hlupaci ani posetile komentare Ho nemohou primet, aby se ze sveho postaveni odchylil. Vsechny vedske texty se shoduji na tom, ze Krsna je puvodcem Brahmy, Sivy i ostatnich polobohu. V Atharva Vede (Gopala-tapani Upanisade 1.24) se rika: yo brahmanam vidadhati purvam yo vai vedams ca gapayati sma krsnah. ,,Byl to Krsna, kdo na pocatku ucil Brahmu vedskemu poznani, a byl to On, kdo za pradavna toto uceni rozsiril.`` V Narajana Upanisade (1) se take rika: atha puruso ha vai narayano 'kamayata prajah srjeyeti. ,,Nejvyssi Osobnost Bozstvi, Narajana, si potom pral stvorit zive bytosti.`` Upanisad pokracuje: narayanad brahma jayate, narayanad prajapatih prajayate, narayanad indro jayate, narayanad astau vasavo jayante, narayanad ekadasa rudra jayante, narayanad dvadasadityah. ,,Z Narajany se zrodil Brahma a z Narajany se take zrodili patriarchove. Z Narajany se zrodil Indra a z Narajany se zrodilo sedm Vasuu. Z Narajany se zrodilo jedenact Rudru a z Narajany se zrodilo i dvanact Aditju.`` Narajana je expanzi Krsny.
V Narajana Upanisade (4) se taktez pise: brahmanyo devaki-putrah. ,,Devakin syn Krsna je Nejvyssi Osobnost.`` V Maha Upanisade (1) se dale rika: eko vai narayana asin na brahma na isano napo nagni-samau neme dyav-aprthivi na naksatrani na suryah: ,,Na pocatku stvoreni existoval pouze Narajana, Nejvyssi Osobnost. Brahma, Siva, ohen ani Mesic, hvezdy na nebi ani Slunce neexistovali.`` V Maha Upanisade se take rika, ze Siva se zrodil z cela Nejvyssiho Pana. Vedske spisy tedy potvrzuji uctivani Nejvyssiho Pana, stvoritele Brahmy a Sivy.
V Moksa-dharme Krsna rika:
prajapatim ca rudram capy aham eva srjami vai
tau hi mam na vijanito mama maya-vimohitau
,,Stvoril jsem Sivu, praotce i ostatni, ale ponevadz jsou zmateni Mou iluzorni energii, nevedi, ze jsem je stvoril.`` Ve Varaha Purane se rika:
narayanah paro devas tasmaj jatas caturmukhah
tasmad rudro 'bhavad devah sa ca sarva-jnatam gatah
,,Narajana je Nejvyssi Osobnost Bozstvi, z Neho se zrodil Brahma, ze ktereho se zrodil Siva.``
Krsna je puvodce vsech pokoleni a byva nazyvan nejprvotnejsi pricina vseho. Sri Krsna rika: ,,Ponevadz jsem vsechno stvoril, jsem nejpuvodnejsim zdrojem vseho. Vse je pode Mnou a nikdo neni nade Mnou.`` Krome Krsny neexistuje zadny svrchovany vladce. Kdo od praveho duchovniho ucitele, ktery se odvolava na vedskou literaturu, Krsnu takto pochopi, pouzije veskere sve energie k uvedomovani si Krsny a stane se velice moudrym. Ve srovnani s nim jsou lide, kteri nevedi, kdo je Krsna, uplnymi hlupaky. Pouze blazen muze povazovat Krsnu za obycejneho cloveka. Krsnuv oddany by se nemel nechat zmast hlupaky a mel by se vyhybat vsem neautorizovanym komentarum a interpretacim Bhagavadgity. S takovou pevnosti a odhodlanosti muze pokracovat v uvedomovani si Krsny.
SLOKA 9
mac-citta mad-gata-prana bodhayantah parasparam
kathayantas ca mam nityam tusyanti ca ramanti ca
mat-cittah - jejich mysli plne pohrouzene do Mne; mat-gata-pranah - jejich zivoty oddane Mne; bodhayantah - kazi; parasparam - mezi sebou; kathayantah - hovori; ca - take; mam - o Mne; nityam - nepretrzite; tusyanti - je potesi; ca - take; ramanti - tesi se transcendentalnimu stesti; ca - take.
Myslenky Mych cistych oddanych jsou pohrouzene jen do Mne, zcela Mi odevzdavaji sve zivoty, aby Mi slouzili. Radost a spokojenost nachazeji v tom, ze si Mne navzajem pripominaji a neustale o Mne hovori.
VYKLAD: Cisti oddani, jejichz vlastnosti zde byly naznaceny, se uplne oddavaji transcendentalni sluzbe Panu. Jejich mysl se nemuze odpoutat od lotosovych nohou Krsny. Jejich rozhovory se tykaji pouze transcendentalnich nametu. V tomto versi jsou pekne popsany povahove rysy cistych oddanych. Oddani Nejvyssiho Pana velebi Jeho vlastnosti a zabavy dvacet ctyri hodiny denne. Jejich srdce a duse jsou neustale pohrouzeny v Krsnovi a velice radi o Nem rozmlouvaji s ostatnimi oddanymi.
Oddani, kteri jsou v pocatecnim stadiu oddane sluzby, se tesi transcendentalni blazenosti ze samotne sluzby a v pokrocilem stadiu jsou cistymi milovniky Boha. Jakmile dosahnou teto transcendentalni urovne, mohou pozivat nejvyssi dokonalosti, kterou Sri Krsna zjevuje ve svem sidle. Sri Caitanja Mahaprabhu prirovnava transcendentalni oddanou sluzbu k zasazeni seminka v srdci zive bytosti. Ve vesmiru existuje nescislne mnozstvi zivych bytosti, ktere prechazeji z planety na planetu, a jen maloktere z nich se postesti setkat se s cistym oddanym, a dostat tak moznost porozumet, co je oddana sluzba. Oddana sluzba je jako seminko, a zasadi-li se do srdce zive bytosti, ktera pak nasloucha a zpiva Hare Krsna, Hare Krsna, Krsna Krsna, Hare Hare / Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare, seminko vypuci prave tak, jako vypuci semeno stromu, zaleva-li se pravidelne. Duchovni rostlinka oddane sluzby neustale roste, az konecne prorazi obaly hmotneho vesmiru a vnikne do neosobni zare (brahmadzjoti) v duchovnim svete. Zde tato rostlinka take roste a roste, az dospeje k nejvyssi planete, zvane Goloka Vrndavana, k nejvyssi Krsnove planete. Nakonec se uchyli k lotosovym noham Krsny a tam zustane. Stejne tak jako obycejne rostliny nesou plody, rostlina oddane sluzby take prinasi plody, zalevame-li ji zpivanim a naslouchanim Hare Krsna mahamantry. Tato rostlina oddane sluzby je dokonale popsana v Caitanja-caritamrte (Madhja-lila, kapitola 19). Pise se tam, ze jakmile se cela rostlinka uchyli k lotosovym noham Krsny, oddany se pohrouzi v lasku k Bohu. Potom je nemozne zit i na okamzik bez styku s Nejvyssim Panem, tak jako ryba nemuze zit bez vody. V tomto stavu ziskava oddany transcendentalni vlastnosti ve spolecnosti Nejvyssiho Pana.
Srimad Bhagavatam je plny vypraveni o vztahu mezi Nejvyssim Panem a Jeho oddanymi, a proto si oddani Srimad Bhagavatam velice oblibili, jak je potvrzeno v dile samotnem: srimad-bhagavatam puranam amalam yad vaisnavanam priyam. (Srimad Bhagavatam 12.13.18) Pribehy ze Srimad Bhagavatamu nepojednavaji o hmotnych cinnostech, ekonomickem rozvoji, smyslovych pozitcich ci vysvobozeni. Je to jedine pismo, ve kterem je plne popsana transcendentalni povaha Nejvyssiho Pana a Jeho oddanych. Realizovane duse se neustale tesi z naslouchani takovym transcendentalnim vypravenim, prave tak, jako se mlady chlapec tesi ze spolecnosti mlade divky.
SLOKA 10
tesam satata-yuktanam bhajatam priti-purvakam
dadami buddhi-yogam tam yena mam upayanti te
tesam - tem; satata-yuktanam - vzdy zamestnani; bhajatam - v oddane sluzbe; priti-purvakam - v laskyplne extazi; dadami - dam; buddhi-yogam - skutecnou inteligenci; tam - to; yena - kterou; mam - Mne; upayanti - prijdou; te - oni.
Tem, kteri jsou Mi neustale oddani a s laskou Mne uctivaji, davam poznani, s jehoz pomoci ke Mne dospeji.
VYKLAD: Slova buddhi-yogam v tomto versi maji velky vyznam. Mozna si vzpomeneme, jak Krsna v druhe kapitole ucil Ardzunu o ruznych vecech a rekl mu, ze by ho chtel poucit o buddhijoze. Co je buddhijoga, je vysvetleno v tomto versi. Samotna buddhijoga je jednani s mysli uprenou na Krsnu; to je nejvyssi inteligence. Buddhi znamena inteligence a yoga mysticke ciny nebo mysticke povyseni. Kdyz se clovek snazi vratit domu, zpatky k Bohu, uvedomovanim si Krsny a oddanou sluzbou, pak se jeho jednani nazyva buddhijoga. Je to, jinymi slovy, zpusob, s jehoz pomoci se clovek vyplete z pout hmotneho sveta. Jeho nejvyssim cilem je Krsna. Lide to nevedi, a proto je dulezite, aby se stykali s oddanymi a s pravym duchovnim ucitelem. Jakmile si uvedomime, ze cil je Krsna, meli bychom se vydat na cestu, abychom k Nemu dospeli.
O cloveku, ktery zna smysl zivota, ale je zvykly na vysledky sve prace, se rika, ze dela karmajogu. Kdyz vi, ze cilem je Krsna, ale nachazi poteseni ve spekulovani, pomoci ktereho chce pochopit Krsnu, pak provozuje dznanajogu. Kdyz zna cil a hleda Krsnu pomoci oddane sluzby, pak se zabyva bhaktijogou neboli buddhijogou, coz je dokonala joga a nejvyssi a nejdokonalejsi zivotni stadium.
Nekdo muze mit praveho duchovniho ucitele a muze byt clenem duchovniho hnuti. Neni-li vsak dostatecne inteligentni, aby delal pokroky, Krsna ho osobne zevnitr pouci, aby k Nemu mohl nakonec bez nesnazi dospet. K tomu je zapotrebi, aby neustale myslel na Krsnu a s laskou a oddanosti Mu vsemozne slouzil. Kazdy by mel konat nejakou praci pro Krsnu a mel by ji konat s laskou. Neni-li oddany dostatecne inteligentni, aby delal pokroky na ceste seberealizace, ale je uprimny a vykonava svou sluzbu s laskou a oddanosti, Pan mu da prilezitost, aby udelal pokrok a nakonec se k Nemu navratil.
SLOKA 11
tesam evanukampartham aham ajnana-jam tamah
nasayamy atma-bhava-stho jnana-dipena bhasvata
tesam - tem; eva - zajiste; anukampa-artham - prokazuji zvlastni milost; aham - Ja; ajnana-jam - z nevedomosti; tamah - temnota; nasayami - rozptylit; atma-bhava - v jejich srdcich; sthah - umisten; jnana - poznani; dipena - pochoden; bhasvata - zarici.
Dlim v jejich srdcich a ze soucitu k nim rozptyluji temnotu zrozenou z nevedomosti zarici pochodni poznani.
VYKLAD: Kdyz Sri Caitanja Mahaprabhu pobyval v Benaresu, aby propagoval zpivani Hare Krsna, Hare Krsna, Krsna Krsna, Hare Hare / Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare, nasledovaly Ho tisice lidi. Velky a vlivny ucenec Benaresu Prakasananda Sarasvati hanobil Caitanju a nazval Ho sentimentalistou. Jisti filozofove nekdy kritizuji oddane, nebot se domnivaji, ze oddani jsou v temnote nevedomosti, ze jsou filozoficky naivni a sentimentalni. To vsak neni pravda. Existuje mnoho velkych ucencu, kteri predlozili filozofii oddanosti, ale i kdyz oddany nevyuzije jejich literatury nebo sveho duchovniho ucitele, presto mu Krsna osobne pomuze z nitra jeho srdce, vykonava-li uprimne oddanou sluzbu. Uprimny oddany, laskyplne slouzici Krsnovi, nemuze tedy nikdy postradat poznani. Jedinou jeho kvalifikaci je oddane slouzit s mysli uprenou na Krsnu.
Moderni filozofove se domnivaji, ze nikdo nemuze nabyt praveho poznani bez duvtipne analyzy. Z tohoto verse vsak vyplyva, ze Nejvyssi Pan pomuze tem, kteri Mu oddane a laskyplne slouzi, i kdyz nemaji dostatecne vzdelani nebo neznaji vedske zasady.
Sri Krsna rika Ardzunovi, ze je prakticky nemozne pochopit Nejvyssi Pravdu, Absolutni Pravdu, Nejvyssi Osobnost Bozstvi, pouhym spekulovanim, nebot Nejvyssi Pravda je tak velka, ze nemuze byt pochopena nebo dosazena pouhym intelektualnim usilim. Clovek muze spekulovat miliony let, ale neni-li oddany a nemiluje-li Nejvyssi Pravdu, nikdy Krsnu - Nejvyssi Pravdu - nepochopi. Pouze oddana sluzba uspokoji Nejvyssi Pravdu, Krsnu, ktery se diky sve nepochopitelne energii muze zjevit v srdci cisteho oddaneho. Cisty oddany nosi neustale Krsnu ve svem srdci, a proto se podoba slunci, jez rozptyluje temnotu nevedomosti. To je zvlastni milost, kterou Krsna obdari sve oddane.
Vzhledem k tomu, ze jsme byli znecisteni stykem s hmotou po dobu mnoha milionu let, jsou nase srdce pokryta prachem materialismu, ale venujeme-li se oddane sluzbe a neustalemu zpivani Hare Krsna, prach velice rychle zmizi a dostaneme se na uroven cisteho poznani. Pouze takovym zpivanim a oddanou sluzbou muzeme dosahnout nejvyssiho cile, Visnua, a ne mentalnimi spekulacemi nebo rozbory. Cisty oddany se nemusi starat o sve zivotni potreby, nebot jakmile odstrani nevedomost ze sveho srdce, Nejvyssi Pan, spokojen s Jeho oddanou laskyplnou sluzbou, mu da vse, co potrebuje. To je jadro uceni Bhagavadgity. Studiem Bhagavadgity se muze kazdy stat dusi odevzdanou Nejvyssimu Panu a zapojit se do ciste oddane sluzby. Clovek se automaticky zbavi vsech materialistickych snah, jakmile si ho Buh vezme pod ochranu.
SLOKA 12 - 13
arjuna uvaca
param brahma param dhama pavitram paramam bhavan
purusam sasvatam divyam adi-devam ajam vibhumahus tvam rsayah sarve devarsir naradas tatha
asito devalo vyasah svayam caiva bravisi me
arjunah uvaca - Ardzuna pravil; param - nejvyssi; brahma - pravda; param - nejvyssi; dhama - podpora; pavitram - cisty; paramam - nejvyssi; bhavan - Ty; purusam - osobnost; sasvatam - puvodni; divyam - transcendentalni; adi-devam - puvodni Pan; ajam - nezrozeny; vibhum - nejvetsi; ahuh - rika; tvam - o Tobe; rsayah - mudrci; sarve - vsichni; deva-rsih - svetec mezi polobohy; naradah - Narada; tatha - take; asitah - Asita; devalah - Devala; vyasah - Vjasa; svayam - osobne; ca - take; eva - zajiste; bravisi - vysvetluje; me - mne.
Ardzuna pravil: Jsi Nejvyssi Osobnost Bozstvi, jsi konecny pribytek, jsi nejcistsi, jsi Absolutni Pravda. Jsi vecna, transcendentalni, puvodni, nezrozena a nejvetsi osoba. Vsichni velci svetci, Narada, Asita, Devala a Vjasa, to o Tobe prohlasuji a nyni mi to rikas Ty sam.
VYKLAD: V techto dvou versich dava Nejvyssi Pan moznost modernim filozofum, nebot zde mohou jasne videt, ze Nejvyssi se lisi od individualni duse. Pote, co v teto kapitole Ardzuna vyslechl ctyri nejdulezitejsi verse Bhagavadgity, zbavil se vsech pochybnosti a prijal Krsnu jako Nejvyssi Osobnost Bozstvi. Smele prohlasil: ,,Ty jsi param brahma, Nejvyssi Osobnost Bozstvi.`` Krsna jiz drive vysvetlil, ze je puvodcem vseho a vsech. Vsichni polobozi a vsichni lide jsou na Nem zavisli. Pod vlivem nevedomosti si vsak mysli, ze jsou absolutni a ze nezavisi na Nejvyssi Osobnosti Bozstvi. Tato nevedomost vsak vykonavanim oddane sluzby zmizi, jak Sri Krsna vysvetlil v predeslem versi. Diky Jeho milosti a ve shode s vedskymi prikazanimi Ho nyni Ardzuna prijima jako Nejvyssi Pravdu. Nesmime si vsak myslit, ze Ardzuna chtel Krsnovi zalichotit jako duvernemu priteli, kdyz Ho nazval Nejvyssi Osobnosti Bozstvi, Absolutni Pravdou. Vse, co Ardzuna v techto versich rika, jsou pravdy, ktere jsou dolozeny ve Vedach. Vedske texty konstatuji, ze pouze ten, kdo oddane slouzi Nejvyssimu Panu, Ho muze pochopit. Kazde slovo, ktere Ardzuna v tomto versi vyslovil, je potvrzeno vedskymi pismy.
V Kena Upanisade se pise, ze Nejvyssi Brahma je mistem spocinuti vseho a Krsna jiz vysvetlil, ze vsechno spociva v Nem. Mundaka Upanisad doklada, ze Nejvyssi Pan, ve kterem vsechno spociva, muze byt poznan pouze temi, kdo na Neho neustale mysli. Toto neustale mysleni na Krsnu se nazyva smaranam a je to jeden ze zpusobu oddane sluzby. Pouze oddanou sluzbou Krsnovi muzeme pochopit svou situaci a zbavit se hmotneho tela.
Ve Vedach je Nejvyssi Pan povazovan za nejcistsiho z nejcistsich. Kdo pochopi, ze Krsna je nejcistsi, muze byt sam ocisten od vsech hrisnych cinu. Nikdo nemuze zanechat hrisnych cinnosti, jestlize se neodevzdal Nejvyssimu Panu. Ardzunovo uznani Krsny jako nejcistsiho souhlasi s vedskou literaturou a je take potvrzeno velkymi osobnostmi, z nichz Narada je nejprednejsi.
Krsna je Nejvyssi Osobnost Bozstvi a meli bychom o Nem neustale rozjimat a tesit se ze sveho transcendentalniho vztahu k Nemu. On je nejvyssi byti. Je prost vsech telesnych potreb, zrozeni a smrti. Potvrzuje to nejen Ardzuna, ale i cela vedska literatura, Purany a historicke zaznamy. Takto je Krsna popsan ve vsech Vedach a ve ctvrte kapitole Bhagavadgity sam o sobe tvrdi: ,,Prestoze jsem nezrozeny, zjevuji se na Zemi, abych ustanovil nabozenske zasady.`` Je svrchovany zdroj, ktery nema zadnou pricinu, nebot je pricinou vsech pricin a vsechno z Neho emanuje. Toto dokonale poznani muzeme ziskat jen milosti Nejvyssiho Pana.
Zde se Ardzuna vyjadril diky Krsnove milosti. Jestlize chceme Bhagavadgite porozumet, musime prijmout vypovedi techto dvou versu. Tomuto systemu se rika parampara, neboli prijeti posloupnosti duchovnich ucitelu. Neni-li clovek v takoveto posloupnosti, nemuze Bhagavadgitu pochopit. Ani takzvane akademicke vzdelani mu nepomuze. Pres vsechny dukazy, uvedene ve vedske literature, budou ti, kdo jsou pysni na sve akademicke vzdelani, uminene tvrdit, ze Krsna je obycejny clovek.
SLOKA 14
sarvam etad rtam manye yan mam vadasi kesava
na hi te bhagavan vyaktim vidur deva na danavah
sarvam - vsechnu; etat - tuto; rtam - pravdu; manye - prijimam; yat - co; mam - mi; vadasi - rikas; kesava - o Krsno; na - nikdy; hi - zajiste; te - Tva; bhagavan - o Bozska Osobnosti; vyaktim - zjeveni; viduh - mohou poznat; devah - polobozi; na - ani; danavah - demoni.
O Krsno, vsechno, co mi rikas, prijimam naprosto jako pravdu. Ani polobozi, ani demoni, o Pane, nemohou porozumet Tve osobnosti.
VYKLAD: Ardzuna zde potvrzuje, ze bezbozni a demonsti lide nemohou pochopit Krsnu. Kdyz Ho nemohou poznat ani polobozi, jak Ho tedy mohou poznat ucenci moderniho sveta? Diky milosti Nejvyssiho Pana Ardzuna pochopil, ze Nejvyssi Pravda je Krsna a ze Krsna je dokonaly. Proto bychom meli nasledovat v Ardzunovych stopach, nebot on se stal poverenou autoritou Bhagavadgity. Jak uz bylo receno ve ctvrte kapitole, parampara, ucednicka posloupnost poznani Bhagavadgity, byla prerusena, a proto Krsna znovu zalozil ucednickou posloupnost. Ardzunu si vybral, nebot byl Jeho blizky pritel a oddany. Bhagavadgite tedy muzeme porozumet jen prostrednictvim posloupnosti duchovnich ucitelu, jak jsme se jiz zminili v uvodu. Kdyz parampara zanikla, mel Ardzuna za ukol obnovit ji. Prijal vse, co Krsna rekl, a takovym postojem bychom se meli ridit, nebot toto je jediny zpusob, jak porozumet tajemstvi Bhagavadgity; jedine pak take porozumime, ze Krsna je Nejvyssi Osobnost Bozstvi.
SLOKA 15
svayam evatmanatmanam vettha tvam purusottama
bhuta-bhavana bhutesa deva-deva jagat-pate
svayam - osobne; eva - zajiste; atmana - Ty; atmanam - Ty sam; vettha - znas; tvam - Ty; purusa-uttama - o Nejvyssi Osobo; bhuta-bhavana - o Prapuvodce vseho; bhuta-isa - o Pane vseho; deva-deva - o Pane vsech polobohu; jagat-pate - o Vladce vesmiru.
Jen Ty sam znas sebe svou vnitrni silou, o Nejvyssi Osobo, Zdroji vseho, Pane vsech bytosti, Boze bohu, Vladce vesmiru.
VYKLAD: Ti, kteri oddanou sluzbou vyvinuli ke Krsnovi vztah, jako napriklad Ardzuna a jeho nasledovnici, mohou Krsnu poznat, zatimco demonsti a bezbozni lide Ho nikdy poznat nemohou. Mentalni spekulovani, ktere odvadi od Nejvyssiho Pana, je tezky hrich, a kdo nezna Krsnu, nemel by se pokouset vykladat Bhagavadgitu. Bhagavadgita jsou Krsnova slova, a jelikoz je to veda predlozena Krsnou, meli bychom se ji naucit od Neho, tak jak to udelal Ardzuna. Nemeli bychom poslouchat ateisticke vyklady.
Ve Srimad Bhagavatamu (1.2.11) se rika:
vadanti tat tattva-vidas tattvam yaj jnanam advayam
brahmeti paramatmeti bhagavan iti sabdyate
Nejvyssi Pravdu lze poznat ve trech aspektech: jako neosobni brahma, jako lokalizovanou Paramatmu a jako Nejvyssi Osobnost Bozstvi. Posledni stadium v pochopeni Absolutni Pravdy je tedy Nejvyssi Osobnost Bozstvi. Obycejny clovek, anebo i osvobozeny clovek, ktery poznal neosobni brahma nebo lokalizovanou Paramatmu, nemusi jeste rozumet osobnosti Boha. Takovi lide se proto mohou pokusit porozumet Nejvyssi Osobe z versu Bhagavadgity, coz jsou slova samotne Nejvyssi Osobnosti, Krsny. Impersonaliste nekdy prijimaji Krsnu jako Bhagavana a uznavaji Jeho autoritu, presto vsak mnohe osvobozene duse nemohou pochopit Krsnu jako Purusottamu, Nejvyssi Osobu. Proto Ho Ardzuna oslovil ,,Purusottamo``. Nekdo vsak presto nemusi chapat, ze Krsna je otcem vsech zivych bytosti. Proto Ho Ardzuna oslovil ,,Bhuta-bhavano``. I kdyz clovek poznal Krsnu jako otce vsech zivych bytosti, neni jiste, ze Ho povazuje za nejvyssiho vladce; proto je zde osloven jako ,,Bhutesa``, nejvyssi vladce vsech. I kdyz clovek vi, ze Krsna je nejvyssi vladce vsech zivych bytosti, neni jiste, ze vi take, ze Krsna je puvodcem vsech polobohu. Proto je zde nazyvan ,,Devadeva``, Buh hodny ucty polobohu. Muzeme Ho znat jako Boha bohu, a presto nevedet, ze je nejvyssim majitelem vseho; proto je pojmenovan ,,Dzagatpati``. V tomto versi je tedy podan zaklad pravdy o Krsnovi, tak jak ji poznal Ardzuna, a my bychom meli nasledovat v jeho stopach, abychom pochopili Krsnu takoveho, jaky skutecne je.
SLOKA 16
vaktum arhasy asesena divya hy atma-vibhutayah
yabhir vibhutibhir lokan imams tvam vyapya tisthasi
vaktum - rici; arhasi - zaslouzis si; asesena - podrobne; divyah - bozsky; hi - zajiste; atma - Tve vlastni; vibhutayah - vznesene atributy; yabhih - kterymi; vibhutibhih - vznesene vlastnosti; lokan - vsechny svety; iman - tyto; tvam - Ty; vyapya - pronikas; tisthasi - zustane.
Vypravej mi, prosim, dopodrobna o svych bozskych silach, kterymi prostupujes vsechny svety.
VYKLAD: Z tohoto verse vyplyva, ze Ardzuna pochopil postaveni Krsny, Nejvyssi Osobnosti Bozstvi. Diky Krsnove milosti ziskal osobni zkusenosti, inteligenci, poznani a vse, co je mozne ziskat prostrednictvim techto cinitelu. Pochopil take, ze Sri Krsna je Nejvyssi Osobnost Bozstvi. Nemel zadne pochybnosti, ale presto poprosil Krsnu, aby Mu vysvetlil svou vsepronikajici povahu. Obycejni lide a impersonaliste se vetsinou zajimaji o vseprostupujici aspekt Nejvyssiho, proto chtel Ardzuna vedet, jak je Krsna vsepronikajici prostrednictvim svych ruznych energii. Musime si uvedomit, ze Ardzuna se ptal proto, aby se obycejni lide mohli take poucit.
SLOKA 17
katham vidyam aham yogims tvam sada paricintayan
kesu kesu ca bhavesu cintyo 'si bhagavan maya
katham - jak; vidyam aham - mam znat; yogin - o svrchovany mystiku; tvam - Tebe; sada - vzdy; paricintayan - myslet na; kesu - ve ktere; kesu - ve ktere; ca - take; bhavesu - podoby; cintyah asi - jsi pamatovan; bhagavan - o Nejvyssi; maya - mnou.
O Krsno, o Pane jogy, jak na Tebe mam neustale myslet a jak Te rozpoznam? Kterou z Tvych rozlicnych podob si mam pamatovat, o Nejvyssi Osobnosti Bozstvi?
VYKLAD: Jak uz bylo receno v predesle kapitole, Nejvyssi Pan je zahalen svou vnitrni energii, ktera se nazyva jogamaja. Pouze odevzdane duse a oddani Ho mohou videt. Ardzuna je jiz presvedcen, ze jeho pritel Krsna je Nejvyssi Osobnost Bozstvi, ale rad by znal zpusob, kterym by obycejni lide mohli pochopit vsudypritomneho Pana. Obycejni lide, vcetne ateistu a demonu, nemohou Krsnu znat, nebot je zakryt jogamajou. A jen kvuli nim klade Ardzuna takove otazky. Vysoce pokrocily oddany se nezajima jen o sve vlastni pokroky, nybrz mysli i na zdokonaleni celeho lidskeho pokoleni. Ardzuna je vaisnava, oddany, a svym milosrdenstvim umoznuje beznym lidem pochopit Panuv vsepronikajici aspekt. Ardzuna oslovil Krsnu slovem yogin, ponevadz Krsna je Panem vnitrni energie (jogamaji), ktera Ho nekdy odhaluje a nekdy, pred nezasvecenymi, zahaluje. Bezni lide, kteri Krsnu nemiluji, na Neho nemohou neustale myslet; proto museji myslet na neco materialniho. Ardzuna bral ohled na zpusob mysleni materialistickych lidi dnesniho sveta. Slova kesu kesu ca bhavesu poukazuji na hmotnou povahu (slovo bhava znamena ,,hmotne veci``). Jelikoz materialiste nemohou pochopit Krsnu v duchovnim smyslu, doporucuje se jim soustredit mysl na fyzicke objekty a pokusit se videt, jak se Krsna projevuje v hmotnem zastoupeni.
SLOKA 18
vistarenatmano yogam vibhutim ca janardana
bhuyah kathaya trptir hi srnvato nasti me 'mrtam
vistarena - dopodrobna; atmanah - Ty; yogam - mysticka sila; vibhutim - vzneseny atribut; ca - take; jana-ardana - o niciteli ateistu; bhuyah - znovu; kathaya - popsat; trptih - uspokojeni; hi - zajiste; srnvatah - naslouchani; na asti - neni niceho; me - muj; amrtam - nektar.
O Dzanardano, prosim, povez mi znovu dopodrobna o mysticke sile Tvych vznesenych vlastnosti. Nikdy nejsem nasycen poslouchanim o Tobe, nebot cim vice nasloucham, tim vice chci vychutnavat nektar Tvych slov.
VYKLAD: Podobne tvrzeni pronesli rsiove v Naimisaranji, vedeni Saunakou, kdyz rekli Sutovi Gosvamimu:
vayam tu na vitrpyama uttama-sloka-vikrame
yac chrnvatam rasa-jnanam svadu svadu pade pade
,,Nikdy se nikomu nemuze omrzet nepretrzite naslouchani transcendentalnim pribehum o Krsnovych zabavach. Ti, kdo vstoupili do transcendentalniho vztahu s Krsnou, ktery je veleben prekrasnymi modlitbami, se neustale tesi z kazdeho vypraveni o Jeho zabavach.`` (Srimad Bhagavatam 1.1.19) Proto ma Ardzuna zajem naslouchat o Krsnovi a zvlaste o tom, jak zustava vsudypritomnym Nejvyssim Panem.
Pokud se tyka slova amrtam (nektar), kazde vypraveni, kazdy pribeh o Krsnovi, je jako nektar. Tento nektar muzeme poznat praktickou zkusenosti. Moderni vypraveni, romany a pribehy se od Krsnovych transcendentalnich zabav lisi v tom, ze svetska vypraveni se cloveku omrzi, kdezto vypraveni o Krsnovi ho nikdy neunavi. Je to pouze z tohoto duvodu, ze dejiny vesmiru jsou plne zabav Bozich inkarnaci. Purany napriklad popisuji historii davnych veku ve vztahu k zabavam ruznych inkarnaci Boha. Tyto popisy zustavaji navzdy svezi, navzdory opakovanemu cteni.
SLOKA 19
sri-bhagavan uvaca
hanta te kathayisyami divya hy atma-vibhutayah
pradhanyatah kuru-srestha nasty anto vistarasya me
sri-bhagavan uvaca - Krsna, Nejvyssi Osobnost Bozstvi, rekl; hanta - ano; te - tobe; kathayisyami - povim; divyah - bozsky; hi - zajiste; atma-vibhutayah - osobni vznesene vlastnosti; pradhanyatah - ktere jsou vyznacne; kuru-srestha - o nejlepsi z Kuruovcu; na asti - neni; antah - konce; vistarasya - rozsahu; me - Meho.
Vzneseny pravil: Ano, povim ti o svych uzasnych projevenich, ale jen o tech, ktera jsou vyznacna, nebot Moje vznesenost, o Ardzuno, nema konce.
VYKLAD: Neni mozne postihnout Krsnovu vznesenost a velikost. Smysly individualni duse jsou omezene a nedovoli ji, aby dokonale pochopila Krsnovo jednani. Presto se oddani pokouseji pochopit Krsnu - nikoliv vsak s vedomim, ze Ho jednoho dne pochopi uplne, nybrz spise proto, ze samotna vypraveni o Krsnovi jsou tak poutava, ze je prozivaji jako nektar. Oddani v nich nachazeji poteseni. Pri rozmlouvani o Krsnove vznesenosti ci Jeho rozmanitych silach prozivaji cisti oddani transcendentalni radost. Proto jim touzi naslouchat a vypravet je. Krsna vi, ze zive bytosti nechapou rozsah Jeho vznesenosti, a proto souhlasi s tim, aby povedel o nejdulezitejsich ze svych projeveni. Slovo pradhanyatah (vyznacna) je velice dulezite, nebot my jsme schopni pochopit jen nekolik podstatnych detailu z nescetnych vlastnosti Nejvyssiho Pana. Neni mozne pochopit vsechny. Slovo vibhuti, pouzite v tomto versi, poukazuje na moc, se kterou Krsna ovlada cele projeveni. Ve slovniku, ktery se jmenuje Amara-kosa, se pise, ze vibhuti znamena neobycejna moc nebo schopnost.
Impersonaliste a panteiste nemohou pochopit vyjimecnou vznesenost Nejvyssiho Pana ani projevenim Jeho bozskych energii. Jak v hmotnem, tak v duchovnim svete jsou Jeho energie rozsireny v kazde casti projeveni. Nyni Krsna popise urcitou cast svych rozmanitych energii, kterou muze videt i obycejny clovek.
SLOKA 20
aham atma gudakesa sarva-bhutasaya-sthitah
aham adis ca madhyam ca bhutanam anta eva ca
aham - Ja; atma - duse; gudakesa - o Ardzuno; sarva-bhuta - vsech zivych bytosti; asaya-sthitah - umisten v srdci; aham - jsem; adih - pocatek; ca - take; madhyam - stred; ca - take; bhutanam - vsech zivych bytosti; antah - konec; eva - zajiste; ca - a.
O Ardzuno, jsem Nadduse sidlici v srdci vsech zivych bytosti. Jsem pocatek, stred i konec vsech tvoru.
VYKLAD: V tomto versi je Ardzuna osloven ,,Gudakeso``, coz znamena ,,ten, kdo zvitezil nad temnotou spanku``. Ti, kteri spi v temnote nevedomosti, nemohou pochopit, jak se Nejvyssi Osobnost Bozstvi projevuje ruznymi zpusoby v hmotnych i duchovnich svetech. Proto ma toto osloveni Ardzuny velky vyznam a vzhledem k tomu, ze Ardzuna je povznesen nad temnotu nevedomosti, Sri Krsna souhlasi, ze popise sve ruzne vznesenosti.
Krsna nejdrive Ardzunovi rika, ze prostrednictvim sve primarni expanze je Dusi celeho kosmickeho projeveni. Pred hmotnym stvorenim ma vsechno svuj pocatek v Nejvyssim Panu, ktery se nejdrive projevuje v podobe purusa-avataru. On je tedy atma, duse mahat-tattvy, neboli Duse vesmirnych prvku. Pricinou stvoreni neni totalni hmotna energie; do mahat-tattvy, totalni hmotne energie, ve skutecnosti vstupuje Mahavisnu. On je Dusi. Kdyz Mahavisnu vstoupi do projevenych vesmiru, znovu se manifestuje jako Nadduse v kazde zive bytosti. Ze zkusenosti vime, ze telo je zive jen tehdy, je-li pritomna duchovni jiskra. Bez ni by se telo nemohlo rozvijet. Podobne by se ani hmotne projeveni nemohlo vyvijet, kdyby do neho nevstoupila Nejvyssi Duse, Krsna. V Subala Upanisade je to potvrzeno slovy: prakrty-adi-sarva-bhutantar-yami sarva-sesi ca narayanah. ,,Nejvyssi Osobnost Bozstvi existuje jako Nadduse ve vsech projevenych vesmirech.``
Tri purusa-avatarove jsou popsani nejen ve Srimad Bhagavatamu, ale i v Satvata-tantre: visnos tu trini rupani purusakhyany atho viduh. ,,Nejvyssi Osobnost Bozstvi se v tomto hmotnem projeveni manifestuje ve trech podobach jako Karanodakasaji Visnu, Garbhodakasaji Visnu a Ksirodakasaji Visnu.`` Mahavisnu neboli Karanodakasaji Visnu je popsan v Brahma-sanhite (5.47): yah karanarnava-jale bhajati sma yoga-nidram. ,,Nejvyssi Pan, Krsna, pricina vsech pricin, lezi v kosmickem oceane jako Mahavisnu.`` Proto je Nejvyssi Osobnost Bozstvi pocatek vesmiru, udrzovatel vesmirneho stvoreni a konec veskere energie.
SLOKA 21
adityanam aham visnur jyotisam ravir amsuman
maricir marutam asmi naksatranam aham sasi
adityanam - z Aditju; aham - jsem; visnuh - Nejvyssi Pan; jyotisam - ze vsech svetelnych zdroju; ravih - slunce; amsu-man - zarici; maricih - Marici; marutam - z Marutu; asmi - jsem; naksatranam - mezi hvezdami; aham - jsem; sasi - mesic.
Mezi Aditji jsem Visnu, ze svetelnych zdroju jsem zaricim sluncem, mezi Maruty jsem Marici a mesic mezi hvezdami.
VYKLAD: Krsna je nejprednejsi z dvanacti Aditju. Ze svetelnych zdroju zaricich na obloze je nejdulezitejsi slunce a v Brahma-sanhite se pise, ze slunce je zarici oko Nejvyssiho Pana. Ve vesmiru fouka padesat ruznych druhu vetru, kterym vladne predstavitel Krsny, polobuh Marici.
Mesic je mezi hvezdami nejzretelnejsi, a proto predstavuje Krsnu. Z tohoto verse vyplyva, ze Mesic je take hvezda. Hvezdy, ktere se trpyti na obloze, take odrazeji svetlo Slunce. Vedska literatura neuznava teorii, ze ve vesmiru je mnoho slunci. Slunce je jen jedno a Mesic a ostatni planety sviti odrazenym svetlem Slunce. Vzhledem k tomu, ze se v tomto versi Bhagavadgity naznacuje, ze Mesic je jednou z hvezd, trpytici se hvezdy nejsou slunce, ale jsou podobny Mesici.