Astronauti trpí záhadnou horečkou
Zdraví astronautů v kosmu je nesmírně důležité. Jde o zásadní bod, na němž záleží veškerý další osud lidstva – tedy to, zda bude schopné rozšířit se dál do sluneční soustavy, anebo zda zůstane dále svázané jen se Zemí, vyčerpá její zdroje vhodné pro lidské bytosti a pak vyhyne.
Jenže vesmír je nepřívětivý prostor, jemuž lidský organismus není vůbec přizpůsobený; veškeré naše snahy o trvalé obývání jiných planet nebo vesmírných stanic může snadno překazit to, že astronauti onemocní anebo třeba při cestě k Marsu zahynou. Proto se lékařskému výzkumu astronautů věnují nemalé prostředky.
Nyní našli američtí vědci, kteří analyzují data o astronautech na Mezinárodní vesmírné stanici ISS, doposud neznámý problém. Když vyhodnocovali dlohodobá data o lidech, kteří se zúčastňují delších letů, všimli si, že mají značně vyšší teplotu, než mívají lidé na Zemi.
Tato podivná teplota způsobuje, že jejich teplota je u dlouhodobých pobytů v kosmu o jeden stupeň Celsia vyšší než u “pozemšťanů”. Vědci tento fenomén pozorovali u celkem 11 astronautů – zaznamenali, že po dobu asi 2,5 měsíců ve vesmíru teplota astronautů vytrvale roste, pak se ustálí na nové hodnotě a na ní zůstane i nějaký čas poté, co se astronauti vrátí zpět na rodnou planetu. Až potom se zase srovná s průměrem.
Vědci to popsali v odborném časopise Scientific Reports a shodují se na tom, že to rozhodně není dobrá zpráva.
Lidská tělesná teplota se, pokud člověk není zrovna nemocný nebo netrpí nějakým problémem, pohybuje kolem 37 stupňů Celsia, to se děti učí už na základních školách. Tato tělesná teplota je kontrolována hypothalamem; a stačí jen rozhození této termoregulace o pár stupňů Celsia a pro člověka to může mít velmi závažné následky, někdy dokonce i fatální...
Pokud vystoupá příliš vysoko, selhává srdce, pokud naopak moc klesne, je důsledkem hypotermie – oba extrémy každopádně vedou k poškození vnitřních orgánů lidského těla. Naštěstí jsme proti narušení termoregulace velice dobře chránění – umíme se potit, čímž se zbavujeme přebytečného tepla, nebo klepat zimou, což nás zase ohřívá.
Jenže “tam venku”, v kosmické prázdnotě tohl, zdá se, nefunguje. Nová studie poukazuje na fakt, že ve stavu beztíže přestává ochlazování těla fungovat na 100 procent. Nedostatek gravitace nějakým způsobem brání zbavovat se tepla, takže astronauti jsou neustále přehřátí – což zní dost paradoxně vzhledem k tomu, že jen pár metrů od nich se nacházejí teploty blízké absolutní nule.
Studie naznačila i příčinu? Bez gravitace nefunguje pocení – respektive funguje, ale výrazně hůře, bez pomoci gravitace se pot z kůže nemůže tak dobře uvolňovat. To v důsledku vystavuje astronauta extrémnímu stresu, který si na jeho organismu vybírá hodně nepříjemnou daň – představte si, že byste měli žít několik měsíců s horečkou.
Vědci, kteří tento fenomén zkoumali, se mu hodlají věnovat i nadále – tentokrát by se rádi podívali na to, jestli neexistují nějaké látky, které by mohly organismu s pocením pomoci.