Kontakt
Epidemie
Epidemie (resp. epidemický výskyt choroby) představuje větší nahromadění výskytů onemocnění v časových a místních souvislostech. Epidemie extrémně velkého rozsahu zahrnující většinu světa se nazývá pandemie.
Rozlišujeme epidemie explozívní s náhlým prudkým nárůstem případů, krátkým trváním a rychlým odezněním, které jsou typické pro nemoci s krátkou inkubační dobou (salmonelóza) a epidemie kontaktní s pomalým vzestupem případů, dlouhým průběhem nemoci a dlouhodobým přetrváváním epidemie, které jsou typické pro nemoci s dlouhou inkubační dobou (hepatitida, AIDS). Zmíněné typy jsou ovšem pouze teoretické ideální modely, existují i epidemie, které se nacházejí někde mezi a nedají se jednoznačně zařadit ani do jedné skupiny.
Pandemie je epidemie velkého rozsahu zasahující více kontinentů . Jedná se tedy o výskyt onemocnění s vysokou incidencí na velkém území (kontinenty) za určité časové období. V nedávné době média zpopularizovala hrozbu pandemie chřipky ptáků, která by mohla hrozit z Asie, naštěstí byly postiženy jen desítky lidí za specifických podmínek (těsný kontakt s nakaženou domácí drůbeží), přenos mezilidský prakticky nebyl. Opakují se však pandemie chřipky A, zejména po závažnější antigenní změně chřipkového viru (Španělská chřipka, Hong-Kong aj). Rovněž šíření viru SARS zvládnuté za značné náklady bylo vážnou hrozbou.
Ponaučení z epidemie:
- nejsme schopni spoustu věcí vyrábět sami, což je důsledkem přehnané globalizace
- byrokratické předpisy brání rychlé a účinné reakci na vzniklou situaci
- děti poznali, jak vypadala republika za totality:
- zavřené hranice
- města bez cizinců
- poloprázdné regály
- fronty před obchody
- nevraživost mezi lidmi na vzestupu
- soucítění a spoluúčast mezi běžnými občany na vzestupu
- libovůle státu až po zákaz vycházení
- nedocenitelné vypětí lékařů, zdravotních sester, hasičů, řadových policistů, prodavaček
- prázdné silnice jak před rokem 1989
- čistší životní prostředí (např. delfíni v Benátkách ...)